Aranżacja wnętrz polega na stworzeniu funkcjonalnej i przyjaznej przestrzeni, mającej niepowtarzalny charakter. Aby stworzyć taką przestrzeń trzeba poznać charakter osoby w niej mieszkającej. Projektant ma, zatem nie łatwe zadanie do wykonania, które nie polega tylko na doborze dodatków i odpowiedniej kolorystyki.

Aranżacja wnętrz to dokładne zaplanowanie wszystkiego, od rozmieszczenia instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej począwszy, poprzez dobór i ustawienie mebli, skończywszy na wyborze dodatków i elementów dekoracyjnych. Pamiętajmy, zatem że aranżacja wnętrz nie polega tylko na doborze dodatków, lecz są to wszelkiego rodzaju typy projektów tj. układ ścian w pomieszczeniu tak, aby pokoje były funkcjonalne, podwieszane sufity, oświetlenie, stała zabudowa, podłogi, meble, kolorystyka i rodzaje dodatków.

Aranżacja wnętrz obejmuje zarówno poważne rzeczy jak i drobne, ale bardzo istotne szczegóły. Każdy element znajdujący się w danym pomieszczeniu musi być tak zaprojektowany, aby spełnił oczekiwania właściciela. Dobry dekorator wnętrz jest w stanie sprostać wytycznym, jakie stawia przed nim dzisiejszy świat. Jest w stanie stworzyć pomieszczenia oryginalne, o indywidualnym charakterze, w których przebywanie będzie przyjemnością.

Aranżacja wnętrz jest sprawą indywidualną, zależy od upodobań, gustu, jak również potrzeb i trybu życia domowników. Robiąc projekt danego wnętrza należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: przestrzeń, światło, kolory, meble, a także inne elementy wystroju. Od tego jak zostaną one harmonijnie połączone będzie zależała estetyka pomieszczenia i samopoczucie domowników.

Pomimo że aranżacja wnętrz nie jest łatwą umiejętnością zastosowanie jej poprawia znacznie wygląd pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że aranżacja wnętrz jest w dużej mierze sztuką iluzji, dzięki której poprzez zastosowanie prostych trików można na przykład powiększyć optycznie pomieszczenie. Takie złudzenia optyczne mogą oszukać nasze oczy, ale trzeba pamiętać, że ważna jest również przestrzeń dla ciała, czyli nasza przestrzeń osobista, w której będziemy, na co dzień przebywać i funkcjonować.

Na koniec kilka słów o tym, czego możemy się dowiedzieć z historii architektury:

Historia Architektury przedstawia estetyczny i techniczny rozwój tej dziedziny od początków ludzkiej działalności budowlanej do chwili obecnej. Najczęstszym ujęciem historii architektury jest periodyzacja posługując się podziałem na epoki stylistyczne, dzięki czemu całe budownictwo w danym okresie może być opisane za pomocą skodyfikowania cech stylistycznych.

Podstawowe epoki w europejskim kręgu kulturowym to:

• Architektura prehistoryczna
  • Architektura starożytna
  • Architektura średniowiecza
  • Architektura nowożytna
  • Architektura XIX wieku
  • Architektura XX i XXI wieku

Przygodę z aranżacją wnętrz najlepiej rozpocząć od wyboru odpowiedniej szkoły. Dobrym rozwiązaniem jest np. szkoła policealna, która oferuje szeroki i bogaty zakres programowy, dysponuje wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną a zajęcia prowadzone są tylko i wyłącznie w formie warsztatowej.

Szkoła taka da Nam odpowiednią wiedzę praktyczną, która pozwoli zająć się zawodowo aranżacją wnętrz.

Po ukończeniu takiej szkoły jej absolwenci mogą swobodnie zajmować się aranżacją wnętrz, gdyż będą potrafili zaprojektować wystrój wnętrz dla różnych przestrzeni.

Po ukończeniu szkoły absolwenci będą mogli podjąć pracę w firmach zajmujących się aranżacją wnętrz lub realizować własne projekty.